1. გაკვეთილის თემა:
|
ადამიანი და გარემო
|
|
2. გაკვეთილის ტიპი
|
პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი
|
|
3. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
გაანალიზებენ ინფორმაციას: ანთროპოგენური
ფაქტორის უარყოფითი გავლენა
გარემოზე .
იმსჯელებენ: რა უარყოფით
გავლენას ახდენს ადამიანი ქალაქზე,სოფლებსა თუ მთებზე,რამდენად გააზრებულად თუ გაუაზრებლად
მოქმედებს მათზე.
შეძლებენ : მიღებული ცოდნის
მნიშვნელობის და პრაქტიკული სარგებელის განსაზღვრას
|
|
4.
მოსალოდნელი შედეგები
|
მოსწავლეები გაეცნობიან ადამიანის მიერ გარემოზე პირდაპირი თუ ირიბი
ზემოქმედებით გამოწვეულ დადებით თუ უარყოთით შედეგებს,გაანალიზებენ,თუ რა როლი აქვს
დღესდღეობით ადამიანებს გაერმოს დაბინძურებისა და განადგურების საქმეში.
|
|
5. ეროვნული
სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ბიოლ.IX.9.მოსწავლეს შეუძლია დაასაბუთოს
ეკოლოგიური ფაქტორების მნიშვნელობა ეკოსისტემის ფორმირებისათვის და იმსჯელოს გარემოსდაცვით
პრობლემებზე.
·
აგროვებს ინფორმაციას ლოკალურ ეკოსისტემაზე ანთროპოგენური
ფაქტორების ზემოქმედების შესახებ,წარმოადგენს ნამუშევარს სხვადასხვა ხერხით,გამოთქვამს
მოსაზრებებს ამ პრობლემების თავიდან აცილების გზების შესახებ.
·
აანალიზებს გარემოს დაბინძურების შედეგად წარმოქმნილ
რისკებს,ასახელებს მაგალითებს.
ბიოლ.IX.8.მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს
ეკოსისტემაში მიმდინარე ნივთიერებათა მიმოქცევა და ენერგიის ცვლის პროცესები.
|
|
რესურსი
|
წიგნი,დაფა,პროექტორი ,ფორმატები,მარკერი, კომპიუტერი
|
|
მუშაობის
ფორმა/დრო
|
ინდივიდუალური,ჯგუფური. 45 წუთი.
|
|
6. წინარე
ცოდნა, უნარები, გამოცდილება
|
ცოდნა
·
კვებითი კავშირები ეკოსტემაში,
·
ნივთიერებათა წრებრუნვა,
·
როგორ არღვევს ადამიანი კვებით ქსელებს,
·
გარემოს დაბინძურება,
უნარები:
·
ჯგუფური მუშაობის, თანამშრომლობის;
·
პრეზენტაციის;
·
კრიტიკული აზროვნების;
·
მსჯელობისა და გადაწყვეტილების მიღების.
|
|
7. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
|
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
|
კრიტერიუმები
|
არასდროს
1-5
|
ხშირად
6-8
|
ყოველთვის
9-10
|
1
|
ჯგუფური მუშაობის წესების დაცვა
|
არ ან ვერ იცავს
ჯგუფური მუშაობის წესებს
|
ხშირად
იცავს ჯგუფური მუშაობის წესებს
|
ყოველთვის
იცავს ჯგუფური მუშაობის წესებს
|
2
|
ურთიერთ დახმარება,
თანამშრომლობა, აზრის გაზიარება
|
არ ან ვერ
თანამშრომლობს ჯგუფში, ვერ ეხმარება ჯგუფის წევრებს, ვერ ან არ უზიარებს აზრებს სხვებს
|
ხშირად თანამშრომლობს
ჯგუფში, ეხმარება ჯგუფის წევრებს,უზიარებს აზრებს სხვებს
|
ყოველთვის
თანამშრომლობს ჯგუფში, ეხმარება ჯგუფის წევრებს,უზიარებს აზრებს სხვებს
|
3
|
ინსტრუქციის
მოსმენა, გაგება, სამუშაოს შესრულება
|
ისმენს და ვერ იგებს ინსტრუქციას,ვერ ასრულებსსამუშაოს
|
ისმენს და იგებს ინსტრუქციას,ასრულებს სამუშაოს ნაწილობრივ
|
ყოველ ჯერზე
ისმენს და იგებს ინსტრუქციას,ასრულებს სამუშაოსსრულყოფილად
|
4
|
დროის ლიმიტის
დაცვა
|
ვერ იცავს დროის ლიმიტს
|
ნაწილობრივ იცავს დროის ლიმიტს
|
ყოველთვის იცავს დროის ლიმიტს
|
გაკვეთილზე გამოყენებული ლინკი:
https://drive.google.com/file/d/1QHE6SK6Tvv_29s8LQbhTHJTbDCbweg4c/view?usp=sharing
Комментариев нет:
Отправить комментарий